Головна Історія України Iсторія Черкас Золота Підкова Черкащини Стецівка

Пошук по сайту

От партнёров

Вивчаємо англійська мова з методичним порталом.

Замовити роботу

Село Стецівка
Поселення на місці сучасного села виникло, ймовірно, в 1-й половині ХVІІ ст., хоча ця місцевість була заселена з давніх-давен. Тут виявлено багато археологічних пам’яток : поселення ранніх слов’ян VII-VIII ст.ст., черняхівське поселення ІІ-Vст ст. , 8 поодиноких курганів, 3 курганні групи з 15 насипами.
  Знаходячись на порубіжжі лісостепу і будучи вільною від впливу Речі Посполитої на початку ХVІІ ст., ця земля з багатими угіддями принаджувала до себе втікачів з північних земель, поневолених польсько-литовськими феодалами. Запорізькі козаки Шамрай, Зачоса, Мамчан, Стеценко збудували тут свої хутори-зимівники. За назвою одного з найбільших хуторів і було названо пізніше село.
  За часів Руїни населення Стецівки декілька разів примусово переселяли з правого берега Дніпра на лівий і навпаки. Остаточно село обжилося на Правобережжі.
  1678 року під час ІІ-го Чигиринського походу в селі була козацька залога, яка майже місяць тримала турецько-татарські загони, що намагалися відрізати Чигирин від Дніпра.
  За Андрусівським мирним договором 1667 р. Стецівка перейшла до земель Запорізької Січі, а після її знищення – до володінь Російської імперії.
  За часів царювання Єлизавети Петрівни з 1750 року на цих землях було розселено значну кількість колоністів – сербів та хорватів.
  Як село Стецівка позначена на рукописній мапі Правобережної України 1745 р., укладеної інженером Данилом Де боскетом. На ті часи село входила до складу правобережних володінь Миргородського полку.
  З утворенням 1752 року на Правобережній України Нової Сербії – адміністративно-територіально одиниці, створеної для оборони
південної України від турок і татар – Стецівка увійшла до військових поселень 10-ї роти Глинського шанцю. Це засвідчує рукописна мапа Нової Сербії 1756 р.
  Пізніше село входило до Єлізаветградської провінції. Стецівка згадується в історичних джерелах про гайдамацький рух на Україні у ХVІІІ ст.
  Соціальний статус мешканців Стецівки в той час визначався вищезгаданими обставинами. Вони належали до військових поселенців, частина вступала до пікінерів, а згодом населення було покріпачено. Мешканці села втікали до Запоріжжя, переходили у козацький стан.
  У сер. ХІХ ст. Стецівка входила до Звенигородського повіту Київської губернії. Тут мешкало 1432 мешканця. В ті часі у селі була
Нераденко Т.М. «Золота підкова Черкащини»……………………..

дерев’яна Свято-Дмитрівська церква, побудована у 1770-х роках.

«Козацький хутір» .с.СтецівкаДерев’яна церква ХVІІІ cт.
«Козацький хутір» .с.Стецівка.

На початку ХХ ст. Стецівка стає волосним центром Олександрійського повіту Херсонської губернії. На території волості було розміщено 19 великих і малих населених пунктів.
  .Детальніше про історію села ви дізнаєтесь, якщо завітаєте до «Козацького хутора» на відпочинок під час своєї подорожі. Тут ви оглянете цікаві пам’ятки – дерев’яну церкву Св.Миколая ХVІІІ ст., що було перенесено сюди із с.Сеньківка Золотоніського району, вітряки ХІХ – поч. ХХ ст. ст. – частину майбутнього музею млинарства просто неба

додати

Комментарии

0 #4 Сергій 2013-08-11 22:55 Прекрасний хутір, ми туда їздили з ночовкою, в палатках спали на березі ставка. Варто зїздити. Цитировать